Haber

Orban, AP’deki yolsuzluk iddialarına sosyal medyadan alaycı göndermelerde bulundu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabından Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk tartışmalarına alaycı bir gönderme yaptı.

Orban, Twitter hesabından ABD’nin 40. Lideri Ronald Reagan’ın çevresiyle birlikte güldüğü “Avrupa Parlamentosu’na Günaydın” başlığıyla “Avrupa Parlamentosu’na Günaydın” dedi. AP’nin Macaristan’daki yolsuzluktan büyük endişe duyduğunu söylediler.” sözleriyle bir fotoğraf paylaştı.

AP’de rüşvet iddiası

Belçika Federal Başsavcılığı 9 Aralık’ta, adı açıklanmayan bir Körfez ülkesinin AP’yi etkilemek amacıyla birkaç ay boyunca AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarlarda nakit para verdiği ve maddi değeri yüksek hediyeler verdiği şüphesiyle soruşturma açıldığını duyurdu. kararlar.

Belçika polisi tarafından Eva Kaili ve 5 kişinin konutlarında yapılan aramalarda yüklü miktarda nakit para, bilgisayar donanımı ve cep telefonlarına el konulduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için Katar’dan rüşvet aldıkları iddia edilirken, “yolsuzluk soruşturması” kapsamında Kaili’nin de aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. .

Gözaltına alınanlar arasında Kaili ve Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) AP’deki eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini de bulunuyor. ve S&D kümesinden bir asistan olan Francesco Giorgi.

Katar ise AP’nin bazı ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği iddialarını yalanladı.

AP ve Macaristan arasındaki anlaşmazlık

AP, Macaristan’ı Avrupa Birliği (AB) değerlerini ihlal ettiği gerekçesiyle sık sık eleştiriyor.

Son olarak 24 Kasım’da AP, AB fonlarının Macaristan’a dondurulmasını öngören karar taslağını kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu