Haber

THY BUGÜN 93 TAHLİYE SETİFESİ İLE 16 BİN 808 DEPREM MAĞDURU TAŞIYACAK

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından depremzedelerin bölgeden tahliyesi için seferler düzenleyen Türk Hava Yolları (THY), 1.110 seferle 200 bin 357 kişinin tahliyesini gerçekleştirdi. felaket bu zamana kadar Ayrıca bugün planlanan 93 seferle 16 bin 808 kişi tahliye edilecek.

10 ili etkileyen depremin ardından THY, AFAD ve yetkili makamlarla işbirliği içinde deprem bölgelerine insani yardım ve arama-kurtarma ekiplerinin ulaştırılması ve vatandaşların tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor. Havayolu, afetin ilk gününden itibaren 203 bin 942 arama-kurtarma ve yardım ekibini toplam 1.135 uçuşla deprem bölgesine taşıdı. 6-15 Şubat ortasında gerçekleşen verileri paylaşan THY Basın Danışmanı Yahya Üstün, bu zamana kadar 200 bin 357 vatandaşın seferlerle bölgeyi terk ettiğini, bugün 93 tahliye ile 16 bin 808 depremzedenin deprem bölgesinden tahliye edileceğini duyurdu. uçuşlar.

7.376 TON YARDIM EKİPMANI TAŞINDI

THY, deprem bölgesine 121 kargo seferi ile 2.930 tonu yurt içi, 4.446 tonu yurt dışı olmak üzere toplam 7.376 ton yardım malzemesi taşıdı. Yardım malzemelerine yüklenen gıda, ilaç, giysi, jeneratör, hijyen kiti ve çadır bulunuyor. Bugün 15 kargo seferi ile deprem bölgesine yardım malzemesi ulaştırılması planlanıyor.

ÜCRETSİZ BİLET SÜRECİ DEVAM EDİYOR Türk Hava Yolları, tahliye seferleri için ücretsiz rezervasyon sürecinin devam ettiğini, rezervasyonu olmayanların ise seferlerde yer olması halinde sırayla uçağa alınabileceğini bildirdi. Yolcular ücretsiz bilet işlemlerini havayolunun taşınabilir uygulaması ve internet sitesi üzerinden yapabilecek.

HAYVAN TAŞIMA KAFESİ Tahliye uçuşlarında depremzedelerin tahliyesinin yanı sıra evcil hayvanların bindirilmesine de yardımcı olunur. Sallanan alanlardan uçağa binen vatandaşların evcil hayvanlarıyla birlikte uçağa götürülmeleri için havalimanlarında taşıma kafesleri gönderilmeye başlandı. Havayolu, deprem bölgesindeki diğer havalimanlarına da evcil hayvanlar için taşıma kafesleri gönderdi. THY, afet nedeniyle evcil hayvanlarıyla birlikte uçağa binmek isteyen depremzedelerden aşı belgesi isteme zorunluluğunu da kaldırdı.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ HAVALİMANLARINDA 80 KABİN GÖREVLİSİ GÖREVLENDİRİLDİ

Türk Hava Yolları, depremzedelerin tahliyesini daha konforlu hale getirmek için deprem bölgesindeki havalimanlarında 80 kabin görevlisi görevlendirdi. Bu gruplar, depremzedeleri havaalanlarında karşılamaktan uçağa bindirmeye ve eşyalarını baş üstü dolaplarına yerleştirmeye kadar yardımcı oluyor.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu