Haber

Yüksekovalı çoban hurdalarla 50 kilometre giden araba yaptı

Yüksekova’nınAkocak köyünde yaşayan 29 yaşındaki Murat Özaras. çobançöpe atılmış kırpıntılarŞirketle birlikte aldığı ikinci el malzemeleri evinde topladı.

Bir yandan çobanlık yapan Özaras, diğer yandan topladığı kırıntılarla, benzin Arabayı yapmak için çalışmalara başladı. 3 aylık çalışmanın ardından herkesin kendi kendine dalga geçerek yapamam dediği arabayı yapan genç, daha sonra arabasına binerek köyde deneme tipi fırlattı.

Aracın ileri ve geri yön alma kabiliyetinin son derece uygun olduğunu belirten Özaras, saatte 50 kilometre hıza kadar çıkabildiğini belirtti. Çocukluğumdan beri bir yeteneğim vardı ama bunu gerçekleştirmek için sermaye gerekiyordu. Sermayem olmadığı için bir şey yapamadım. Sonunda yapmaya karar verdim. Malzemelerin çoğunu hurdacıdan getirdim. Bazı parçaları internetten istedim. İlk başta herkes yapamazsın dedi ama ben kendime inandım ve başardım. Bu konuda bana destek olan babama teşekkür ederim.”söz konusu.

‘Mümkünse daha şık tasarımlar yapacağım’

Aracın saatte 50 kilometre hız yapabildiğini kaydeden Özaras, şunları söyledi: Çocukluğumdan beri bu işlere ilgim var. Hep merak ettiğim bir konuydu. Bazıları gelip görmelerine rağmen ‘yapamazsın’ dediler. Bir yandan çobandım ve boş zamanlarımda araba yapmaya çalışıyordum. Elimde olsa daha güzel şeyler yapardım. Çok farklı fikirlerim var ve bunları yapmaktan vazgeçmeyeceğim. Ama sermayem olmadığı için şimdilik bunları yapamıyorum. Yetkililerden destek bekliyorum. Bana fırsat verilirse daha güzel ve zarif tasarımlar yapacağım.terimleri kullandı.

gulagacajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu